Vláda ČR dne 6. 11. 2024 schválila návrh zákona pro digitalizaci a efektivnější výstavbu a správu staveb v kontextu vystavěného prostředí, která má prostřednictvím využití metody informačního modelování staveb (BIM) zlepšit efektivitu a hospodárnost ve stavebnictví.
Zákon, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v součinnosti s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Českou agenturou pro standardizaci a řadou odborných organizací a komor si klade za cíl vytvořit jednotné standardy a postupy pro správu a sdílení informací o stavbách a jejich vztazích v rámci vystavěného prostředí. Návrh zákona se skládá ze dvou hlavních částí. První část je zaměřena na informační model stavby a druhá se věnuje informačnímu modelu vystavěného prostředí. Zákon má sloužit pro přípravu, provádění ale především pro nakládání se stavbou.
„Úspěšně pokračujeme v modernizaci českého stavebnictví a zavedení metody BIM je toho důležitou součástí. Díky digitálnímu modelování stavby budou projekty lépe připraveny, optimalizují se náklady a doba přípravy i realizace projektů se zkrátí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. „Zákon představuje základní krok k naplnění naší vize Stavebnictví 4.0, které propojuje moderní technologie s odpovědným přístupem k rozvoji vystavěného prostředí. Mimo to nás v horizontu několika měsíců čeká naprosto zásadní úprava stavebních norem pro dřevostavby, díky které bude možné stavět rychleji, šetrněji a do budoucna i levněji. Je to téma, kterému se intenzivně věnuji už od počátku svého poslaneckého mandátu. Dále v oblasti stavebních norem například řešíme požární bezpečnost zateplovacích systémů nebo upravujeme požadavky na elektroinstalace, aby odpovídaly nárokům, které s sebou ponese nástup elektromobility,“ vyjmenovává ministr Vlček další zásadní projekty.
Návrh zákona má snížit náklady a zrychlit výstavbu v oblasti stavebnictví. To umožní snižovat náklady jak na stavbu budov nových, tak při jejich následném provozu. Díky metodě BIM mají všechny zúčastněné strany přístup k aktuálním a přesným datům, což zvyšuje efektivitu práce a snižuje možnost provedení chyb. Tento zákon navazuje na vládní usnesení, jež byla metoda BIM potvrzena jako stěžejní prvek digitalizace českého stavebnictví.