Logo ČAS

Česká agentura pro standardizaci při příležitosti konference BIM DAY 2024 oficiálně představila datový slovník

25. 10. 2024

Na konferenci BIM DAY 2024 představila Česká agentura pro standardizaci výsledek několikaměsíční intenzivní práce projektového týmu datového standardu stavby (DSS) – datový slovník. Po oznámení koncepce architektury DSS v loňském roce je to další významný krok k naplňování Koncepce zavádění metody BIM v České republice. Datový slovník byl představen v rámci prezentačního bloku České agentury pro standardizaci, která byla partnerem již třináctého ročníku konference pořádané spolkem czBIM – BuilidngSMART Česká republika. Kromě rekapitulace vývoje produktu od datového standardu stavby až k datovému slovníku, seznámili zástupci České agentury pro standardizaci účastníky i s aktuální situací při přípravě Zákona o správě informací o stavbě a o informačním modelu stavby a vystavěného prostředí (zákon o BIM). Dále představili nejaktuálnější znění připravovaných dokumentů pro zadávání veřejných zakázek metodou BIM.

Praha, 24. října 2024 – Konference BIM DAY 2024 byla již třináctým ročníkem. Jejím pořadatelem je spolek Odborná rada pro BIM – buildingSMART České republika (czBIM) a jeho partnery jsou již tradičně Česká agentura pro standardizaci (ČAS) a Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Za dobu svého konání si získala v kalendářích všech, kteří se zajímají o digitální současnost i budoucnost českého stavebnictví, své pevné místo. Také letos 16. a 17. října zaplnilo sály Clarion Congress Hotel Prague téměř 300 návštěvníků. Ti měli možnost po dva dny navštívit celkem 25 přednášek a workshopů. I třináctý ročník pak dostál pověsti konference zaměřené především na praktické využití metody BIM na současných stavbách. Metoda BIM je již běžnou součástí práce řady stavařů a nikoli pouhým teoretickým konceptem.

Pro Českou agenturu pro standardizaci je konference BIM DAY 2024 tradičně velkou příležitostí představit výsledky práce za uplynulý rok a seznámit účastníky s postupem realizace vládní Koncepce zavádění metody BIM v České republice,“ říká Eva Kaiserová, ředitelka odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci a dodává: „Rok 2024 se pro nás nesl zejména ve znamení práce na aktualizaci Koncepce zavádění metody BIM v České republice, přípravě paragrafového znění tak zvaného zákona o BIM, a samozřejmě na datovém slovníku, který jsme na BIM Day 2024 oficiálně představili.

Digitální současnost i budoucnost českého stavebnictví

Úvodní blok konference patřil vystoupení Petra Matyáše, předsedy czBIM – buildingSMART Česká republika a po něm pronesl úvodní slovo vrchní ředitel sekce Hospodářství Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Eduard Muřický. Na závěr bloku představil Michal Svatoň, zástupce ředitelky odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci, Aktualizaci Koncepce zavádění metody BIM v České republice a stručně seznámil účastníky také s aktuální situací při přípravě zákona o BIM. Ten byl předložen Vládě a nyní jej čeká projednání v rámci celého legislativního procesu.

Hlavním důvodem, proč Vláda uložila v roce 2022 Ministerstvu průmyslu a obchodu připravit Aktualizaci Koncepce BIM, byla potřeba zapracovat zpětnou vazbu získanou během přípravy věcného záměru tak zvaného zákona o BIM a současně promítnout do dokumentu původně přijatého v roce 2017 změny v právním prostředí ČR i v metodě BIM jako takové,“ uvedl ve své přednášce Michal Svatoň z České agentury pro standardizaci.

Po úvodním bloku následoval již tradiční pohled ze zahraničí. Zapojili se do něj hned čtyři zahraniční hosté. Jako první se ujal slova Clive Billiald, CEO buildingSMART International, který představil strategii této organizace na nejbližší, ale i vzdálenější období. Velmi zajímavá byla pak přednáška Aarno Alanka, ředitele oddělení Building Control Eastern permit v divizi Urban Environment města Helsinky. Ten se s účastníky podělil o velmi inspirativní postřehy s využíváním metody BIM pro proces stavebního povolení, tak jak funguje ve Finsku. V následující přednášce se pak Birgitta Schock, ředitelka buildingSMART Switzerland podělila o zkušenost s využitím profesionální certifikace buildingSMART ve Švýcarsku. O vyvrcholení programu této sekce se jako poslední postaral technický projekt manažer buildingSMART Deutschland Mirbek Bekboliev. Jeho interaktivní přednáška, připomínající spíše workshop, ukázala, jak využít buildingSMART Data Dictionary (bSDD) a BIM Collaboration Format (BCF) pro openBIM Workflow.

Datový slovník je základem pro vytvoření Datového standardu stavby či organizace

Závěr dopoledního programu patřil téměř dvouhodinové sekci České agentury pro standardizaci. V úvodní přednášce představila projektová manažerka DSS Kateřina Schön a vedoucí OTO architektura DSS a člen czBIM Rudolf Vyhnálek oficiálně vývoj tvorby datového slovníku. Ten je jedním z důležitých pilířů datového standardu staveb (DSS), jehož přípravu ukládá Koncepce zavádění metody BIM v ČR. Jedná se o seznam veškerých pojmů, se kterými se v rámci projektu využívajícího metodu BIM, respektive projektu obecně, můžeme setkat. Jak zaznělo v přednášce, práce na datovém slovníku jsou v současné době již v předfinální fázi a k jeho dokončení a zpřístupnění veřejnosti by mělo podle aktuálních plánů České agentury pro standardizaci dojít v průběhu prvního pololetí roku 2025.

Datový slovník je skutečně velmi důležitým krokem ke Stavebnictví 21. století,“ říká Kateřina Schön a pokračuje: „Každá stavba je totiž jiná, a proto musí být jiný i datový standard stavby pro každý projekt. Datový slovník ale dává příležitost vytvořit individualizovaný datový standard stavby, aniž bychom ztratili možnost strojového zpracování informací a jejich udržení jako červené niti napříč celým životním cyklem stavby.

Rudolf Vyhnálek později přirovnal datový slovník k velkému lexikonu obsahujícímu veškerá slova nějakého jazyka. Datový standard stavby je pak jakýmsi výběrem, podobně jako například malý konverzační slovníček. Ten obsahuje jen slova, která mohou být potřeba při běžném používání jazyka, například jako turista.

Druhou polovinu sekce České agentury pro standardizaci pak vyplnilo představení BIM dokumentace, tedy dokumentů zajišťujících podmínky zadávání metodou BIM během výstavbového projektu. Zdánlivě tajemné pojmy jako BIM Protokol, EIR, BEP a mnoho dalších velmi přehledně a názorně objasnili dva z expertů České agentury pro standardizaci Lucie Martínková, BIM manažerka společnosti VECTORAMA, a Zbyněk Pechan, vývojář BIM softwaru ze společnosti RECOC. Oba mající velmi rozsáhlé praktické zkušenosti s projekty využívajícími metodu BIM.

BIM prakticky

BIM prakticky byl nejen název poobědové sekce prvního dne, ale vlastně by se takto dal shrnout i zbytek programu BIM Day 2024. Účastníci měli možnost seznámit se s kompletním workflow technologie Scan to BIM a BIM to Site, včetně tvorby Digitálního modelu stavby (DiMS). Dále s možnostmi využívání metody BIM v projektové praxi, možností kontrol negrafických informací DiMS s využitím otevřených datových formátů a s množstvím dalších zajímavých témat. Konferenci pak zakončil druhý den již tradičně vyplněný především praktickými workshopy.

Petra Londová

Česká agentura pro standardizaci
Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1  
e-mail: londova@agentura-cas.cz
tel.: +420 720 744 635

Libuše Kalkus Kameníčková

Provozní ředitelka  
Odborná rada pro BIM
Biskupský dvůr 1148/5, 110 00 Praha 1  
e-mail: kamenickova@czbim.org  

Spolupracujeme
IEC
ISO
ETSI
CENELEC
CEN
Copyright © 2024 Česká agentura pro standardizaci s.p.o.